Teatr EkoStudio

PAMIĘTNIKI ADAMA I EWY

Mark Twain "PAMIĘTNIKI ADAMA I EWY" w tłumaczeniu Teresy Truszkowskiej
Premiera 24 stycznia 2000 roku
Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

Co wiesz o sobie - o swojej chłopięcości, jeżeli jesteś chłopcem? Co wiesz o swojej kobiecości, jeżeli jesteś dziewczyną? Czy płeć różni nas tylko biologicznie, czy także, i do jakiego stopnia, psychicznie? I czy jest coś w nas, reprezentantach różnych płci, co jest niezmienne, trwałe, uniwersalne?

W literaturze i sztuce wszystko jest możliwe. Dzięki temu, że to Adam i Ewa opowiadają o swoim życiu, jesteśmy w raju razem z nimi i wszystko oglądamy "naocznie" - jak pierwsi ludzie poznają siebie nawzajem i jak postrzegają otaczający ich świat w pierwszym, drugim, ósmym dniu po ich stworzeniu...

Mieszkańcy rajskiego ogrodu są nam bliscy, bo też wielki humorysta, Mark Twain, wyposażył ich we współczesną mu świadomość. Sprzeczność między prymitywnymi reakcjami pierwszych "stworzeń" a zdolnością do inteligentnej refleksji, pomieszanie nieporadnego języka ich potocznych obserwacji z językiem naukowym są źródłem żartobliwego nastroju i humoru...

W tym pięknym poemacie o miłości mężczyzna i kobieta patrzą na siebie krytycznie i ostro widzą swoje wady. Wejdź do ich ogrodu i przypatrz się sobie: co jest w tobie z wiecznego Adama czy wiecznej Ewy?

Jest to opowieść o dorastaniu do miłości, do której zupełnie innymi drogami dochodzi Adam - pierwszy chłopak i Ewa - pierwsza kochająca dziewczyna. Przejrzyj się jak w lustrze w tym obrazie twojej własnej i przeciwnej płci. Może dowiesz się o sobie czegoś nowego?
Bożena Chrząstoswska, "Pamiętniki Adama i Ewy"
Ossolineum Wrocław-Warszawa-Kraków 1993.

Adaptacja i reżyseria: Andrzej Czernik
Scenografia: Małgorzata Kowalcze
Kompozycja świateł: Grzegorz Cwalina
Muzyka: Grzegorz Guzik

Obsada:
Adam - Piotr Kondrat
Ewa - Judyta Paradzińska
Ewa II - Zofia Bielewicz
Adam II - Bohdan Gierszanin

Asystent reżysera - Justyna Bartman
Operator świateł - Daniel Jaskuła
Akustyk - Grzegorz Guzik