Teatr EkoStudio

ZASYPANI

Reżyseria i opracowanie muzyczne - Andrzej Czernik

Scenografia - Małgorzata Kowalcze
Kompozycja świateł - Grzegorz Cwalina
Asystent reżysera - Katarzyna Gatner
Realizator dźwięku - Wojciech Gieroń
Realizator światła - Radosław Pawlus

Obsada:
HANS - Norbert Kaczorowski
JANEK - Leszek Malec
ŻOŁNIERZ RADZIECKI - Andrzej Czernik

Akcja toczy się pod koniec II wojny światowej. W mieście, gdzieś za rzeką Odrą, podczas walk, w piwnicy, znaleźli się: żołnierz polski i niemiecki.
Podczas bombardowania, drzwi wyjściowe zostają zasypane a to odcina im drogę ucieczki . Zostali zdani na siebie. Dwaj wrogowie, nie znający nawzajem swojego języka. Spędzają dwa dni ze sobą w zamknięciu, nieufni, podejrzliwi, wrogo nastawieni do siebie. Z czasem wrogość zostaje zastąpiona zwykłymi odruchami ludzkimi jak współczucie, pomoc i wspólna radość z życia. Brak znajomości języka, nie przeszkadza im śpiewać wspólnie pieśni, i dzielić się kromką chleba, nie jest barierą do odnajdywania w sobie człowieka, który nie manipulowany przez innych, odcięty od propagandy, jest wstanie być bratem dla każdego. Dowiadują się, że więcej ich łączy niż dzieli.

Prosta rozmowa
Kiedy spotykamy drugiego człowieka, czasami nie potrzebne są nam słowa, aby się porozumieć. Jeden gest, spojrzenie, wyraz twarzy, często mówią więcej niż słowa, które niedoskonale wyrażają uczucia.
Słowa często prowadzą do nieporozumień. Wypowiedziane na różny sposób mogą koić ból, rozbawiać, wzniecać wojny. Poprzez słowa można manipulować drugim człowiekiem. Można nim sterować i prowadzić na "sznurku propagandy". Podobno kłamstwo powtórzone sto razy zaczyna uchodzić za prawdę.
Wiedza nas wzbogaca i kształtuje, ale także hamuje w nas proste odruchy, które podobno stają się banalne.
Ale, co to jest banał? Banałem jest to, co dla nas jest banałem; dla drugiego człowieka, ten banał może być istotą życia.
Łatwo jest zgubić sens zdania w meandrach słów, tak jak zgubić człowieka w masie ludzi. Prostota, wbrew ogólnej opinii, jest najbardziej twórcza. Prosty gest - najbardziej wymowny. Człowiek z drugim człowiekiem zawsze porozumie się, jeżeli ten trzeci nie będzie im przeszkadzał.
Ludzi jest dużo, a człowiek jeden. Szukajmy człowieka, nie ludzi.
Andrzej Czernik